تبلیغات
رویش

رویش
وَ الّذین جاهدوا فینا لنَهدینّهم سُبُلنا...
قالب وبلاگ
شکل گیری حکومت اسلامی در مدینة النبی، یک پیروزی تاریخ ساز برای رسول خدا ص محسوب می شد و گام مهمی در راستای تقرر و تحقق اسلام، این دین نوظهور بود. بنابراین تردیدی نیست که نوع و روش کارشکنی های مخالفان نیز، متناسب با این پیروزی جبهه ی حق، تغییر خواهد کرد. در این مرحله، تلاش مخالفان اسلام بر روی "ناکارآمد نشان دادن حکومت اسلامی" به منظور "نا امید کردن مردم از پیامبر ص و وعده های ایشان" متمرکز شد.

با نگاهی بر سوره ی مبارکه ی منافقون این مطلب واضح تر می شود. آیات 7 و 8 این سوره، دو نمونه از توطئه های منافقان بر علیه رسول خدا ص را برملا می کند: تحریم اقتصادی و از بین بردن امنیت سیاسی و اجتماعی مومنان، با هدف پراکنده کردن آن ها از گرد رسول خدا ص.

چنان که در آیه ی هفتم می آید، اولین حربه ی منافقان این است که به کسانی که گرد پیامبر ص جمع شده اند (= مومنان) انفاق نکنند تا فقر بین آن ها گسترده شود و در اثر فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی دست از یاری پیامبر ص بردارند:

« اینان (منافقان) همان کسانی اند که می گویند: به مومنانی که نزد رسول خدایند و او را یاری می کنند انفاق نکنید تا از اطراف او پراکنده شوند...»

خداوند بلافاصله بی فایده بودن این نیرنگ را به رخ آن ها می کشد:

« ...آنان چنین می گویند در حالی که گنجینه های آسمان ها و زمین از آن خداست و هرگاه بخواهد، یاران پیامبر را توانگر می کند، ولی منافقان این حقیقت را در نمی یابند»

یعنی اگر آن ها گمان می کنند که با مدیریت منابع مالی و به کار بردن ترفندهای اقتصادی می توانند به هدفشان که همان تضعیف رهبر جامعه ی اسلامی است برسند، سخت در اشتباه اند؛ چرا که تمامی خزائن مادی از آن خداوند است و تقدیر آن ها نیز به اراده ی اوست. در ادامه ی آیات روش دیگر منافقان در مبارزه با رسول خدا ص نیز آشکار می شود:

« [منافقان] می گویند: اگر به مدینه بازگردیم، قطعا آن که عزیزتر است آن را که زبون تر است از آن جا بیرون خواهد کرد...»

در واقع آن ها می خواستند با ایجاد نا امنی اجتماعی و اخراج مومنان و رسول خدا ص از شهر، پیامبر را از حکومت ساقط کنند. تکیه ی آن ها هم بر عزت و برتری مادی – قومی ای است که برای خود تصور می کردند و در مقابل مومنان را عده ای بی سر و پا و جزء طبقات پایین اجتماعی می دانستند. این جا هم خداوند بطلان تصورشان را با لحنی مقتدرانه یادآور می شود:

« ...حال آن که عزت، همه از آن خدا و پیامبرش و مومنان است، اما منافقان نمی دانند»

سخن این است که اصولا عزت، مخصوص خداوند و حزب اوست و خود برتر بینی منافقان حاصل یک اشتباه محاسباتی ست.

در یک کلام، تلاش مخالفان از بین بردن زیر ساخت های وحدت اجتماعی است. اگر مومنان از امنیت سیاسی و اقتصادی و اجتماعی برخوردار باشند و به دیگر معنا اگر کارآمدی حکومت اسلامی مورد خدشه قرار نگیرد، دلیلی برای پراکنده شدن از گرد پیامبر ص و یاری نکردن ایشان وجود ندارد.

آیات پایانی سوره پیام جالبی برای مومنان دارد. این آیات بعد از افشای نقشه های منافقان برای تضعیف و حتی کودتا بر علیه رهبر جامعه ی اسلامی، راه مقابله با آن ها را نیز برای مومنان تشریح می کند. از طرفی مومنان باید هوشیار باشند که خودشان در دام نفاق گرفتار نشوند و از طرف دیگر باید ابزاری برای خنثی کردن این توطئه ها داشته باشند. راهکار این سوره برای هر دو امر، "انفاق" است. خداوند با لحنی عتابی به مومنان خطاب می فرماید که انفاق کنید، قبل از این که مرگتان فرا رسد و آرزو کنید که به دنیا برگردید تا در راه خدا صدقه دهید. با توجه به لحن این آیات، توصیه به سرگرم نشدن به امور مادی و بلکه انفاق آن ها در راه خدا، وجه انذاری دارد. یعنی نه تنها مومنان وظیفه دارند، برای خنثی کردن توطئه های دشمن دست به انفاق بزنند، بلکه تمرد از این امر الهی نیز عقوبت و حسرت سختی در پی خواهد داشت...پانوشت 1: تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...

پانوشت 2: ترجمه ی آیات بر اساس تفسیر المیزان است.

پانوشت 3: در نوشتن این متن، از توضیحات حجت الاسلام صبوحی درباره ی سوره ی منافقون استفاده شده است.

پانوشت 4: این مطلب برای درج در نشریه ی سپیدار نوشته شده است.


[ چهارشنبه 10 آبان 1391 ] [ 11:42 ق.ظ ] [ س. هرمزان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دردهای من
جامه نیستند
تا ز تن در آورم
چامه و چکامه نیستند
تا به رشته ی سخن در آورم
نعره نیستند
تا ز نای جان بر آورم
دردهای من نگفتنی
دردهای من نهفتنی است
...
دردهای من
گرچه مثل دردهای مردم زمانه نیست
درد مردم زمانه است
مردمی که چین پوستینشان
مردمی که رنگ روی آستینشان
مردمی که نام هایشان
جلد کهنه ی شناسنامه هایشان
درد می کند
من ولی تمام استخوان بودنم
لحظه های ساده ی سرودنم
درد می کند
...
دردهای پوستی کجا؟
درد دوستی کجا؟

(قیصر امین پور)
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب