تبلیغات
رویش

رویش
وَ الّذین جاهدوا فینا لنَهدینّهم سُبُلنا...
قالب وبلاگ
در پاسخ به دعوت فاطمه دلاوری عزیز (و در اصل سیده فاطمه مطهری که ارادت مجازی! داریم خدمتشان) :
چه عیدی ای بهتر از کتاب؟
و بهتر از اون هم معرفی کتاب! جون انقدر کتاب گرون شده که دیگه نمیشه به یه لشگر آدم کتاب هدیه داد!


1- «دفتر دل»
این کتاب رو تو پک جنوب بهمون دادن که هنوز نرسیدم کامل بخونم و فقط چند صفحه ای ازش خوندم ولی واقعا خوبه!
اولین رساله از مجموعه شش جلدی رسائل بندگی ست که به موضوع «قلب» در معارف اسلامی پرداخته و با نگاهی بدیع و جامع، مسائل مرتبط با این مبحث را بررسی کرده است.

 این اثر متن پیاده شده و ویراستاری شده 29 جلسه سخنرانی مرحوم استاد آقامجتبی تهرانی در ماه مبارک رمضان سال 1375 هجری شمسی ست که بنا به اظهار نظر کارشناسان و محققان علوم اسلامی بحثی بسیار جامع و کاربردی به شمار می‌رود. آنچه بر اهمیت این اثر می‌افزاید، تأکیدات فراوان استاد در زمان حیاتش بر انتشار این اثر بوده است. 


2- «دغدغه های فرهنگی»

کتاب دغدغه های فرهنگی با تبیین دیدگاه های مقام معظم رهبری در خصوص فرهنگ منتشر شده است. این کتاب که به همت مرکز صهبا گردآوری و تنظیم و از سوی مؤسسه جهادی منتشر شده، شرح مزجی یکی از بیانات محوری مقام معظم رهبری در سال 1373 است که با استفاده از دیگر بیانات معظم له شرح و تدوین شده است. 

مَزج به معنای ترکیب و آمیختگی است و وقتی متن با شرح متن، به گونه ای در هم بیامیزند که متنی جدید به وجود بیاید، به این گونه شرح، مزجی می گویند. کتاب های زیادی وجود دارند که به روش شرح مزجی نوشته شده اند که از جمله آنها می توان به کتاب شریف شرح لمعه شهید ثانی رحمه الله اشاره کرد.

در کتاب دغدغه های فرهنگی، کلیه کلمات کلیدی استفاده شده از سوی معظم له، استخراج شده و در مورد بعضی کلمات تحقیق محتوایی انجام گرفته است. تحقیق محتوایی همان شرح ترکیبی متن محور را تشکیل می دهد و برای شرح متن محوری، از بیانات خود ایشان استفاده شده است.

در این کتاب متن صحبت که تاریخ مشخصی دارد با قلم درشت تر و متونی که به عنوان شرح اضافه شده با قلم ریزتر و تاریخ هر سند نیز در پایان آن مشاهده می شود.


متن محوری کتاب، مربوط به دیدار مقام معظم رهبری با عناصر جبهه خودی در حوزه فرهنگ در تاریخ 22/4/1373 شمسی است.

عناوین این کتاب در نه فصل تدوین شده است که عبارتند از «طرح دغدغه»، «منشأ انقلاب اسلامی»، «فرهنگ و هنر ایران و انقلاب»، «جریان روشنفکری بیمار»، «جریان روشنفکری و انقلاب»، «تهدیدات درونی»، «تهدیدات و تهاجمات بیرونی»، «توقع انقلاب از جبهه فرهنگی» و «استنتاج» .
منبع:http://www.rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=105415


3- «انسان 250 ساله» مجموعه بیانات مقام معظم رهبری درباره زندگی سیاسی ـ مبارزاتی ائمه معصومین (ع) که توسط انتشارات جهادی منتشر شده است.

 

«این فکر برای بنده در سال 1350 و در دوران محنت‌بار یک امتحان و ابتلای دشوار پیدا شد. اگرچه قبل از آن به  ائمه (ع) به صورت مبارزان بزرگی که در راه اعتلای کلمه توحید و استقرار حکومت الهی فداکاری می‌کردند، توجه داشتم؛ اما نکته‌ای که در آن برهه ناگهان برای من روشن شد، این بود که زندگی این بزرگواران، علی‌رغم تفاوت ظاهری در مجموع یک حرکت مستمر و طولانی است که از سال دهم، یازدهم هجرت شروع می‌شود و دویست و پنجاه سال ادامه پیدا می‌کند و به سال دویست و شصت- که سال شروع غیبت صغری است- در زندگی ائمه اطهار(ع) خاتمه پیدا می‌کند.»

 

این جملات بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در در دومین کنگره جهانی امام رضا(ع) در سال 1365 ست که با موضوع جهاد و مبارزه سیاسی در زندگی ائمه اطهار(ع) عنوان شده و محور انتشار کتابی با عنوان «انسان 250ساله» نیز قرار گرفته است.


   4- ساکنان ملک اعظم 1، منزل کاوه
نویسنده: سعید عاکف

http://www.molkeazam.com/user_upload/images/news/1343714682Sakenan-molkeazam-1.gif

این کتاب از سری کتاب های ساکنان ملک اعظم ست که در هر جلد به 99 خاطره از یک شهید پرداخته ست. این کتاب ها را بیشتر از سری یادگاران دوست دارم مخصوصا کتاب کاوه آن را! یادم نمی رود که در پک جنوب آذر ماه 88 آن را هدیه گرفتم و حدود یک ماه هر شب فقط 3 خاطره آن را می خواندم... انگار که با شهید کاوه زندگی کرده باشم...

در پشت جلد ش نوشته:
«ساکنان ملک اعظم، کتاب کاوه» کتاب مردی است که در شجاعت و معنویت، زبانزد خاص و عام بوده است. در وصف شجاعت و تبرحش، همین بس که شهید حسن آبشناسان که خود سخت‌ترین دوره‌های رنجری را گذرانده و فرماندۀ لشکر تکاوری 23 نوهد ارتش بوده است، می‌گوید: اگر در دنیا یک چریک پاکباخته و دلباخته به اسلام و امام وجود داشته باشد، محمود کاوه است. هر رزمنده‌ای که بخواهد خوب پخته و آبدیده شود، باید به تیپ ویژۀ شهدا، پیش کاوه برود.
خیلی دوستش داشتم و توصیه اش میکنم


خواستم رمانی هم معرفی کنم اما باید بیشتر فکر کنم، انشالله باشد برای بعد

[ دوشنبه 28 اسفند 1391 ] [ 11:31 ق.ظ ] [ ف. پوررجبیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دردهای من
جامه نیستند
تا ز تن در آورم
چامه و چکامه نیستند
تا به رشته ی سخن در آورم
نعره نیستند
تا ز نای جان بر آورم
دردهای من نگفتنی
دردهای من نهفتنی است
...
دردهای من
گرچه مثل دردهای مردم زمانه نیست
درد مردم زمانه است
مردمی که چین پوستینشان
مردمی که رنگ روی آستینشان
مردمی که نام هایشان
جلد کهنه ی شناسنامه هایشان
درد می کند
من ولی تمام استخوان بودنم
لحظه های ساده ی سرودنم
درد می کند
...
دردهای پوستی کجا؟
درد دوستی کجا؟

(قیصر امین پور)
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب