تبلیغات
رویش

رویش
وَ الّذین جاهدوا فینا لنَهدینّهم سُبُلنا...
قالب وبلاگ

شاید در یک نگاه اولیه به نظر برسد که با آزادی دیکتاتور سابق مصر، به قول یکی از خبرگزاری ها "آخرین میخ بر تابوت انقلاب مصر کوبیده شد!". یعنی اولیه ترین و اصلی ترین نشانه ی انقلاب که نفی حاکمیت ظالم و وابسته سابق بود، در وضعیتی متزلزل قرار گرفته است. دیکتاتوری که انتظار می رفت به اشدّ مجازات برسد آزاد می شود، و اولین رئیس جمهور تاریخ مصر، زندانی!

اما نگاهی دقیق تر، نشان می دهد که اوضاع آن قدر ها هم وخیم نیست، یعنی وخیم تر از کودتایی که ماه گذشته در مصر رخ داد، نیست. چنان به نظر می رسد که مُرسی و حکومتش به خاطر عدم توان اقناعی در برابر مردم، حمایت از برخی اقدامات افراطی و تروریستی، عدم پایبندی عملی به استقلال مصر و در یک کلام به دلیل تأمین نکردن اهداف انقلاب، برآورده نکردن خواسته های اکثریت مردمی که به او رأی داده بودند و... از سوی مردم طرد شد.

اما آیا جایگزینی که با فرصت طلبی به مردم مصر تحمیل شد، مطلوب اکثریت آن ها بود؟ شاید برای ما که اخبار مصر را ساعت 9 شب، از صدا و سیمای جمهوری اسلامی دنبال می کنیم، جواب واضح باشد. اما در ابتدای امر، برای مردمی که با تمام وجود برای مُرسی فریاد "ارحل، ارحل" سر داده بودند، و حالا ارتشی را می دیدند که به کمکشان شتافته و خواسته شان را محقق می کند ( بخوانید کودتا می کند) ، پاسخ این پرسش چندان واضح نبود.

به هر حال همواره با گذشت زمان و در کوران حوادث، حق از باطل جدا می شود. بسیاری از مردمی که خودشان خواستار برکناری مُرسی شده بودند، بعد از قتل عام مردم مصر از چهارشنبه هفته گذشته تا کنون، از این اقدام دولت موقت در بهت و خشم فرو رفته اند. مردم مصر طرفدار هر گروه و مسلکی که باشند، به سختی می توانند وجدان خود را در برابر قتل عام مردم - نه کشته شدن یکی دو نفر -  آرام کنند. بعد از گذشت چند روز از کشتار گسترده و دستگیری های وسیع، حکم آزادی مبارک اعلام شد. به نظر می رسد این واقعه می تواند نقطه عطفی در حوادث بعد از کودتا باشد.[1] همیشه رو بازی کردن باطل، به نفع حق است. با آزاد شدن مبارک، یک پرده ی دیگر هم از روی چهره ی منافقانه حکومت جدید مصر برداشته شد. چنان که حتی جنبش تمرد، که خواستار سخت ترین مجازات ها برای مُرسی و سران اخوان است، به این مسئله واکنش جدی نشان داده است. جالب تر این جاست که هم اخوان المسلمین و هم جنبش تمرد بر علیه حکم آزادی مبارک، در روز جمعه اعلام تظاهرات کرده اند. این بدان معناست که مصری ها، دوباره بر سر نقطه اولیه انقلابشان، که نفی وضع سابق بوده است، به توافق رسیده اند؛ و این می تواند اتفاق مبارکی باشد. کم کمک تمردی ها، شش آوریلی ها و عموم مردم مصر خواهند فهمید که قبایی که به زور بر تن انقلابشان شده است، چه قدر تنگ و ناساز است. اگر مردم مصر، و نه صرفا طرفداران اخوان، متوجه بلایی که بر سرشان آمده است (بخوانید آورده اند) بشوند، این اولین نقطه امید است. از این جاست که می توان به امید رسیدن به نقطه ای وحدت آمیز در میان طیف های مختلف انقلابی در مصر بود. شاید بشود گفت که آزادی مبارک از الطاف خفیه الهی است!! اگر مردم مصر، قدر بدانند و هشیار باشند و باز هم دور نخورند![1] البته حکم آزادی مبارک، به معنای تبرئه کامل وی نیست. فعلا وی از سه اتهام از چهار اتهام وارد شده، تبرئه شده است و هنوز دادگاهی در مورد اتهام "صدور دستور کشتار مردم" برای وی تشکیل نشده است. اما وکیل وی ادعا کرده است که مدت حبس موکل او از دوره مجاز قانونی بازداشت قبل از محاکمه تجاوز کرده است و بنابراین دادگاه نیز حکم به آزادی وی داده است. اما به هر حال، چنین اتفاقی بعد از گذشت بیش از دو سال از دستگیری وی، و پس از کودتای موفقیت آمیز بازماندگان حکومت مبارک، بیش از آن که جنبه حقوقی داشته باشد، به وضوح جنبه سیاسی دارد. و در واقع پیام های مهمی به انقلابیون مصر می دهد.
پ.ن. : البته باید بگم که امیدوارم مصری ها بعد از تجربه کردن افراط و تفریط، به "اعتدال" رو نیارن!!!


[ جمعه 1 شهریور 1392 ] [ 12:08 ب.ظ ] [ س. هرمزان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دردهای من
جامه نیستند
تا ز تن در آورم
چامه و چکامه نیستند
تا به رشته ی سخن در آورم
نعره نیستند
تا ز نای جان بر آورم
دردهای من نگفتنی
دردهای من نهفتنی است
...
دردهای من
گرچه مثل دردهای مردم زمانه نیست
درد مردم زمانه است
مردمی که چین پوستینشان
مردمی که رنگ روی آستینشان
مردمی که نام هایشان
جلد کهنه ی شناسنامه هایشان
درد می کند
من ولی تمام استخوان بودنم
لحظه های ساده ی سرودنم
درد می کند
...
دردهای پوستی کجا؟
درد دوستی کجا؟

(قیصر امین پور)
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب